Orai Vilniuje
Trečiadienis 2017.05.24
Grd 20, 2016 18:00

Kūčių išvakarėse prieš Vaitkaus spektaklį – kvapų instaliacija teatre


Kūčių išvakarėse – gruodžio 23 d. – Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) kviečia į spektaklį religine tematika „Apreiškimas Marijai“, rež. Jonas Vaitkus. Tai vienas naujausių LNDT spektaklių, jo premjera įvyko prieš porą mėnesių – spalio 29 d. Gruodžio 23 d. rodyme teatro fojė veiks kvapų instaliacija „Odoracija su Marija“, kurią specialiai šiam spektakliui sukūrė olfaktorinio meno grupė „Hortus apertus“. Instaliaciją gali aplankyti ne tik to rodymo žiūrovai, bet visi norintys nuo 12 iki 17 val. (įėjimas nemokamas).

Teatro fojė veiks penkios įvairius aromatus skleidžiančios stotelės: „Kelionė“, „Išrinktoji lelija“, „Malonė“, „Tikėjimo įsčios“, „Patepimas“. Kiekviena iš jų skirtingais būdais kviečia patirti kvapą: uosti atvirai ar užsidarius, prisėdus klausyti kvapo, jį liesti skirtingais būdais ir temperatūra, apžiūrėti instaliaciją LNDT fontanėlyje.

„Tai yra penkios stotelės intymiam susitikimui su savo uosle, kvietimas moterystės adoracijai per skirtingas kvapo formas. Stotelėmis instaliacijas pavadinome kaip aliuziją į Kryžiaus kelio stoteles – taip kviečiame sustoti, truputį plačiau ir giliau patirti aromatą, apmąstyti jo nešamą žinutę. Kvėpavimas – tai gyvybės požymis ir sielos aktyvumo apraiškos, o aromatas yra jautrus vedlys gyvenimo kelionėje. Jis veikia ne tik per nosį – kvapo lytėjimas skirtingais kūno paviršiais ir klausymas – tai teatro fojė palikti tikėjimo misterijos raktai“, – sako idėjos autorė Jurga Katakinaitė-Jakubauskienė. Ji ir Reda Valentinavičienė atstovauja olfaktorinio meno grupei „Hortus apertus“, o prie kvapų instaliacijos kūrimo prisidėjo ir „Apreiškimo Marijai“ kostiumų dailininkė Dovilė Gudačiauskaitė.

„Hortus apertus“ – nuo 2010 m. veikianti, ne pelno siekianti organizacija, vienijanti kūrėjus, menininkus ir mokslininkus, kurie tyrinėja kvapų ir parfumerijos kultūrą, istoriją, uoslės ir uostytojo reikšmę mene. „Hortus apertus“  2010 metais Vilniuje surengė pirmąją Lietuvoje uostomojo meno parodą ir davė impulsą kvapų ir olfaktorinio meno plėtrai šalyje. Nuo tada įgyvendino virš 10 grupinių ir individualių kvapų ir tarpdisciplininio meno projektų. „Hortus apertus“ kvapų instaliacijai pasirinko vieną naujausių LNDT spektaklių „Apreiškimas Marijai“, nes kvapų kūrėjos tiki, kad kvapas mene irgi gali „groti pirmuoju smuiku“, o šis spektaklis, anot jų, kaip tik puikiai gali tai atskleisti: viena vertus, tai dar viena galimybė pažinti vieną kitą biblinį aromatą, kurio nė bažnyčioje nerasi, antra vertus, pačioje pjesėje aidi kvapų apibūdinimai, tuo paliudydami, kad dieviškumui, šventumui ir tikėjimui artimiausias būtent kvapas.

Spektaklį „Apreiškimas Marijai“ Jonas Vaitkus sukūrė pagal vieną paskutiniųjų prancūzų poeto, dramaturgo, diplomato, už savo kūrybą šešis kartus nominuoto Nobelio premijai Paulio Claudelio pjesę.

Režisierius Jonas Vaitkus: „Kiekvienas žmogus patiria nušvitimus. Jis kartais gali juos pražiopsoti, manydamas, kad tai eiliniai nesusipratimai ar iškritimai iš nusibrėžto tikslinio kelio. Nušvitimas – nebūtinai pašvaistė. Tai sugrįžimas prie efemeriškumo, trapumo ir kartu visuotinumo, visaamžiškumo. Jeigu žmogų tai šiek tiek užkabina, jis pradeda jausti, vadinasi, jis gyvas, vadinasi, jis suvokia save šiame pasaulyje. 

Kiekviena moteris, kuri supranta, kas yra vaiko gimimas, kuri sugeba jausti ir suvokti protu ir širdimi, kuo ji yra stipri ir ką ji reiškia šitame gyvenime, šitoje gyvasties eigoje, gali būti prilyginta Marijai“. 

Nuotr. OrganizatoriųGrįžti


Skaitomiausi straipsniai:


Renginiai

Visos naujienos

Muzikos festivalis „Granatos Live“, penktą kartą rugpjūčio 4–6 d. vyksiantis Lietuvos liaudies buities muziejaus teritorijoje Rumšiškėse, atskleidžia vis daugiau numatomo festivalio kortų. Skelbiama, jog festivalyje gros pirmąsyk į Lietuvą atvykstančios grupės The Teachers ir Therr Maitz.

Žinomi vyrai birželio 3 dieną kvies į didžiausią Lietuvos Šeimų festivalį, kuris jau 6 kartą bus  organizuojamas  „Harmony parke“. Pernai Šeimų šventėje susirinko daugiau nei 15 tūkstančių žmonių. Šiemet tikimasi, kad pramogauti atvyks dar daugiau vaikus auginančių šeimų.

Spalio pabaigoje suomių metalo titanai „Apocalyptica“, virtuoziškai apjungę simfoninius instrumentus ir sunkiąją muziką, Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje atliks populiariausią savo programą, skirtą legendinės grupės „Metallica“ kūrybai.

reklama

reklama