Orai Vilniuje
Ketvirtadienis 2017.11.23
Lap 10, 2017 10:27

Į Lietuvos regionus sugrįžta festivalis "Muzikos ruduo 2017”


Jau šį sekmadienį savo kasmetinę muzikinę kelionę po Lietuvą pradeda kamerinės muzikos festivalis “Muzikos ruduo”. Nomadiškuoju ar keliaujančiu festivalis “Muzikos ruduo” vadinamas dėl savo pagrindinio tikslo - skleisti šiuolaikinę lietuvišką muziką Lietuvos regionuose. Nepailstamai keliaudamas “Muzikos ruduo” užsuka į atokiausias šalies vietoves, kuriose koncertai vyksta ne tik koncertų salėse ar kultūros centruose, bet ir bibliotekose, muziejuose, galerijose, kuriose kartais telpa vos kelios dešimtys žmonių. 

Apibūdindamas bendrą kultūrinį kontekstą festivalio meno vadovas R.Bliškevičius konstatuoja, jog dažnai atokesnėse nuo kultūrinių centrų vietovėse dalis klausytojų aplamai nėra girdėję šiuolaikinės akademinės muzikos, o šiandienos koncertiniame gyvenime dominuojanti “lengvai suvokiama”, kupina paviršutiniškų šou elementų muzika bei įvairios klasikinės muzikos adaptacijos, kurioms suprasti nereikia jokių pastangų, neskatina klausytojo lavintis ir pakilti link sudėtingo aukščiausios vertės meninio turinio. Šios situacijos suvokimas inspiruoja ir formuoja pagrindinę festivalio misiją – lavinti klausytojus, plėsti jų akiratį, skatinti pažinti savo šalies kultūrą, šiuolaikinį meną, pateikti alternatyvą masinei populiariai kultūrai”.
 
Vienas seniausių Lietuvos muzikinių festivalių (vyko su keliomis pertraukomis nuo 1972 m.), atgaivintas 2006 metais jau dvyliktą kartą kviečia muzikos mylėtojus atsigręžti į savo dabarties meną kaip egzistencinį atspindį, pažinti jį, priimti ir įžiebti vidinį dvasinį diskursą skatinantį žingeidumą, smalsumą ir narsą atrandant naujus, neįprastus dalykus, ugdyti poreikį pažinti savo šalies kultūrą. Skatiname potyrius kurie inspiruotų ne tik individualaus žmogaus bet ir visos pilietinės visuomenės dvasinius pokyčius.
 
2017 metais festivalis “Muzikos ruduo” minės dviejų iškilių lietuvių kompozitorių - Osvaldo Balakausko (80) ir Arvydo Malcio (60) jubiliejines sukaktis. Kamerinės muzikos festivalio “Muzikos ruduo 2017” atidarymo koncerte, kuris įvyks lapkričio 12 d. 18 val. Vilniaus rotušėje, kamerinis orkestras “Modus” (meno vadovas ir dirigentas R.Bliškevičius) ir saksofonininkas L.Mockūnas pristatys programą “Polilogas”, kurioje užkoduota visa šių metų festivalio koncepcija. Pirmasis koncertas, tarsi kamertonas, užduos toną visoms festivalio koncertinėms programoms, kuriose bus išsamiai pristatyta O.Balakausko ir A.Malcio kūryba. Koncerte dar girdėsime O.Balakausko mokinių - R.Šerkšnytės, J.Repečkaitės ir L.Balto - kūrinius. 
 
Iškart po atidarymo festivalis keliaus į Žiežmarius, kuriuose lapkričio 16 d. 18 val. Kultūros centre Lietuvos ansamblių tinklas (meno vadovas V.Baltakas) pristatys programą “Concerto claro”. Skambės O.Balakausko, A.Malcio muzika bei O.Balakausko mokinių R.Motiekaičio bei A.Navicko kūriniai. Šią programą LAT ansamblis dar kartą atliks ir Vilniaus rotušėje gruodžio 18 d. 18 val.
 
Festivalio kelionę tęs Trio “Claviola”, šiais metais švenčiantis savo 10 - metį. Lapkričio 21 d. 18 val. Kupiškio kultūros centre vitražo menėje programoje “Rudens vitražai” muzikantai atliks A.Malcio Trio bei dviejų kompozitorių - M.Salyno ir J.Jurkūno premjeras. O lapkričio 28 d. 18 val. kupiškėnai ir miesto svečiai koncerte “Netikėti susitikimai” klausysis tūbos meistro S.Kirsenkos ir styginių kvarteto Chordos, šiemet švenčiančio kūrybinės veiklos 20-metį. Programoje O.Balakausko ir A.Malcio kūriniai bei amerikiečių kompozitoriaus Jan Bach Tūbos kvintetas.
 
Tarp koncertų Kupiškyje festivalis trumpam sugrįš į Vilnių ir lapkričio 22 d. 19 val. Šv.Kazimiero bažnyčioje pateiks publikos malonumui nuostabų projektą - A.Jasenkos “Missus”. Bendroje išpažintyje teologinį disonansą reflektuos choras Brevis, aktorius V.Martinaitis, A.Januševičius (trimitas), R.Marcinkutė-Lessieur (vargonai), A.Jasenka (elektronika).
 
Truputį pailsėjęs festivalis gruodžio mėn. 17 d. 18 val. Vievio kultūros centre pakvies pasiklausyti “Rudens serenadų”. Čia koncertą surengs jauniausioji lietuviškos muzikos atlikėjų karta - A.Mikutytės (smuikas), K.Kaklauskaitės (fortepijonas) bei soprano M.Pleškytės Trio. Koncerte skambės O.Balakausko, V.Barkausko, D.Kairaitytės, G.Kuprevičiaus kūriniai.
 
Gruodžio 22 d. 18 val. festivalis “Muzikos ruduo” sugrįš į Vilnių ir savo kelionę užbaigs kameriniu dialogu kuriame vėl girdėsime L.Mockūno saksofoną, bet šį kartą diskutuojantį jau su styginių kvartetu Chordos. Projekte “Saxchord”, kuris įvyks Lietuvos Muzikos ir Teatro akademijos Didžiojoje salėje (Gedimino pr. 42) skambės O.Balakauskio, A.Malcio, J.Zorn, D.Eichmann’o kūriniai.
 
Ši muzikinė kelionė tapo įmanoma tik dėka Lietuvos Kultūros Tarybos, parėmusios festivalį.  Festivalio organizatoriai taip pat labai dėkoja Vilniaus rotušei, LMTA ir LNOBT geranoriškai suteikusiems patalpas ir koncertines erdves festivalio renginiams. Dėkojame Lietuvos Radijui ir Televizijai už paramą nušviečiant festivalio “Muzikos ruduo” koncertus.


Grįžti


Skaitomiausi straipsniai:


Parodos atidarymas: lapkričio 23 d., ketvirtadienį, 16 val. Paroda veiks iki gruodžio 17 d. kasdien nuo 12 iki 20 val. išskyrus pirmadienius Parodos lankymas nemokamas Tris parodos trečiadienius (lapkričio 29 d., gruodžio 6 d. ir 13 d.) 17 val. vyks nemokamos ekskursijos po parodą su ŠMC...

Artėjant Lietuvos kariuomenės dienai jaunosios kartos kūrėja Jolita Vaitkutė sukūrė savo antrąjį „Šimtmečio herojams“ skirtą darbą – meninę instaliaciją „Miško broliai“, kuri visuomenei bus pristatyta lapkričio 23 d. 10 val. Garliavos Juozo Lukšos gimnazijoje.

Filmų „Prieglauda“ ir „Pano labirintas“ kūrėjų svajonė pristatyti dar vieną po to ilgai miegoti neleisiantį siaubo trilerį pildosi – jau lapkričio 24 dieną Lietuvos kino ekranuose pasirodys nauja kraują stingdanti jų juosta „Šešėlių namai“. Įdomu tai, jog filmo scenarijus buvo sukurtas itin...

reklama

reklama